Ekspertyza / Expertise

(ENG.below) To bardzo dziwne wrażenie, czytać ekspertyzę psychiatryczną na swój temat. A w niej: 7 hospitalizacji, objawy dwubiegunówki i schizofrenii, ograniczone zdolności poznawcze, chroniczne myśli samobójcze oraz całkowita niezdolność do pracy. Plus niepewne rokowania – mała nadzieja na poprawę.

Chciałabym jakoś zażartować z tego – na przykład „hej, przygodo!“, czy coś w tym stylu. Kiedy już w końcu dostaję etykietkę psychicznie chorej, jakoś nie do końca mi z nią dobrze. Czuję się jakoś dziwnie wystraszona i niepewna. I wydaje mi się, że przecież „daję radę“…

A potem spadają na mnie wspomnienia tych wielu chwil – tak wielu, że nie da się ich już zliczyć – gdy traciłam kontakt z rzeczywistością obiektywną na rzecz rzeczywistości urojonej. I wiem, że „daję radę“, tak, wciąż tu jestem…ale nie ma to nic do rzeczy, bo choroba nie reaguje na moje starania i wysiłki. Ona po prostu jest.

I będzie.

It’s a very strange feeling to read psychiatric expertise about yourself. In it: 7 hospitalizations, symptoms of bipolar disorder and schizophrenia, limited cognitive abilities, chronic suicidal thoughts and complete inability to work. Plus uncertain prognosis – little hope for improvement.

I would like to make fun of it – for example by shouting „hey, that’s an adventure!” or something like that. When I finally have a mentally ill label, I do not feel quite good with it. I feel strangely frightened and insecure. And it seems to me that, nevertheless, „I try hard” …

And then memories of these many moments fall on me – so many that I can no longer count them – when I lost contact with objective reality in favor of imaginary/delusional reality. And I know „I try hard”, yes, I’m still here … but it means nothing, because the disease does not respond to my efforts. She just is.

And will be.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.